14 grudnia 2016

Co jeść w ciąży?

To pytanie, które spędza sen z powiek debiutantkom. Jeszcze nie wiedzą, że najgorsze dopiero przed nimi – dieta matki karmiącej! Ha!Spokojnie, to tylko żarcik. W ostatnich latach ograniczenia spożywcze dla karmicielek skurczyły się radykalnie, żadna rozsądna położna czy doradczyni laktacyjna nie każe odżywiać się młodej matce suchym chlebem i wodą „na wszelki wypadek”. Dieta karmiącej czy oczekującej matki powinna być po prostu sensowna. I o takiej diecie pisze w swojej książce dietetyk Anna Rogulska.

Ta książka budzi sympatie już na pierwszy rzut oka: spodziewałam się grubego tomiszcza, a tymczasem to zgrabna książeczka, która zmieści się w każdej torebce i którą czyta się z przyjemnością. Wydana bardzo przyjemnie dla oka, z sympatycznymi grafikami i wyróżnionymi kolorem najważniejszymi wiadomościami. Zawiera same konkretne informacje i zwięzłe rady. Jej zawartość merytoryczna jest całkowicie zgodna z moją jedzeniową filozofią życiową, więc w czasie lektury czułam się, jakbym rozmawiała ze specjalistką z dziedziny, która mnie bardzo interesuje i w której mam już jakieś rozeznanie.

Czego dowiecie się od Anny Rogulskiej? Wszystkiego, o co chciałybyście zapytać dietetyka. Co jeść, by dobrze się czuć, ile jeść, by nie przytyć za dużo, jakich produktów spożywczych wystrzegać się dla dobra dziecka, czy trzeba zrezygnować z kawy. Podpowiada, co pomaga na nudności i zgagę, jak radzić sobie z żylakami i pękającymi naczynkami. Podaje przykładowy jadłospis, a także przepisy na smaczne i zdrowe przysmaki, np. pieczoną polędwiczkę, muffinki czy domową Vegetę.

Myślę, że to bardzo wartościowa rzecz dla kobiet oczekujących dziecka, ale także dla każdego z nas. Rady Anny Rogulskiej na temat zdrowego odżywiania są po prostu uniwersalne.

Anna Rogulska, Jedz dla dwojga, nie za dwoje, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Wpis sponsorowany przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL. 

2 komentarze:

  1. Super! Zapraszam na oczkowglowiemamy.blogspot.com pozdrawiam :*!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zachęcam do poczytania artykułów na stronie Adamed Expert o diecie w ciąży i nie tylko - duzo pomocnych informacji.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.