15 kwietnia 2012

Jaka jesteś, matko Polko?

Instytut Obywatelski poprosił mnie o napisanie tekstu o tym, jakie zmiany zachodzą w polskich rodzinach. Czy zmieniło się postrzegane matek w Polsce? Jak one same siebie postrzegają? Jaka jest rola ojców? Jak wygląda współczesna rodzina w Polsce? Jak zmiany są odbierane? Czy z  lektury blogów matek i rozmów wyłania się jakiś wspólny obraz współczesnej rodziny? Co na to otoczenie?

Punktem wyjścia do moich rozważań stała się nasza antologia jako zbiór tekstów współczesnych polskich matek. Cały tekst można przeczytać tutaj, poniżej fragmenty.

Matka świadoma

Nowa matka Polka przeżywa swoje macierzyństwo bardzo świadomie, często traktuje je zadaniowo, czyta prasę dla rodziców i poradniki, korzysta z pomocy specjalistów, uważnie wybiera przedszkole i szkołę dla dziecka, analizuje różne modele wychowawcze. (...)

Matka i Ojciec
Wykształcona, nowoczesna matka wchodziła w związek partnerski, a po latach budzi się nagle w identycznym układzie, w jakim funkcjonowali jej rodzice. Owszem, statystyczny współczesny ojciec poświęca dzieciom więcej czasu niż robił to jego ojciec, zwłaszcza w przypadku opieki nad noworodkiem, kąpieli, przewijania i karmienia, ale i tak większość obowiązków związanych z dziećmi oraz domem spada na barki matki. (…)

Matka samotna
Nawet jeśli żyje w związku, to bardzo często czuje się osamotniona. Wyprowadziła się od rodziców, nie mieszka z teściami, jest u siebie. Kiedy pojawia się dziecko, partner wraca na całe dnie do pracy, a ona zostaje z noworodkiem w czterech ścianach i powoli zaczyna się czuć jak ptaszek w złotej klatce. (...)

Matka i społeczeństwo
Społeczeństwo ma wysokie wymagania wobec matki, uwielbia udzielać rad, często kompletnie „od czapy” i grozić paluchem. Najwięcej wskazówek i napomnień mają dla matki osoby obce, przypadkowe, bardzo często bezdzietne. (…)

Matka pracownik

Bez pomocy oddanej babci lub niani matka ma niewielką szansę na powrót do pracy. Bardzo często po urodzeniu dziecka staje się balastem dla pracodawcy, który woli się pozbyć jej od razu, niż tolerować prawdopodobne nieobecności z powodu choroby dziecka. (...)

Matka blogerka
Współczesna matka ma potrzebę mówienia o swoim macierzyństwie, analizowania własnych uczuć i emocji. Wyrazem tego są blogi (...)

Matka człowiek
Matka chce realizować się zawodowo, rozwijać swoje pasje, spotykać się ze znajomymi. Zna swoje potrzeby i chce je zaspokoić, bo wie, że to pozwoli jej wrócić do (zachwianej) równowagi. Często musi o to walczyć, ponieważ bliscy, bywa, traktują to jako fanaberię. (...)

Zachęcam do lektury całości i podzielenia się swoimi opiniami. Jaka jesteś, matko Polko?

3 komentarze:

  1. Podpisuję się pod matką świadomą, pracującą, blogerką i człowiekiem. Aż dziw, że tyle ról mam do spełnienia...:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. W imieniu ojców serdecznie dziękuję za minimalne docenienie nas w zdaniu "Owszem, statystyczny współczesny ojciec poświęca dzieciom więcej czasu niż robił to jego ojciec...".

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.