1 marca 2016

10 przykazań zdrowego kręgosłupa

- Zbyt często traktujemy ciało po macoszemu. Wymagamy, żeby było zgrabne, zdrowe, nie bolało i młodniało, ale nie zwracamy uwagi na jego naturalne potrzeby – ruch, wypoczynek na świeżym powietrzu, wartościowe (mało przetworzone) jedzenie. Zagłuszamy potrzeby fizjologiczne, stosując leki przeciwbólowe i suplementy diety „na apetyt” czy „na chudnięcie”. Sztywniejemy w krzesłach w pracy, w samochodach i przed telewizorami. Jeśli odpowiednio wcześnie zauważymy potrzeby płynące z ciała i troskliwie na nie odpowiemy, mamy szansę uniknąć wielu schorzeń i dożyć starości bez bólu - mówi Justyna Czudek, entuzjastka ruchu i ćwiczeń, trenerka personalna, współautorka internetowego kursu „Zdrowy kręgosłup”.


Oto dziesięć wytycznych, jak dbać o swój kręgosłup:

1. Wyrób sobie prawidłowe nawyki podczas wykonywania codziennych czynności.
2. Wybierz coś dla siebie spośród bardzo wielu dostępnych aktywności fizycznych – pływanie, taniec, jazda konna, fitness – i pokochaj!
3. Dbaj o elastyczność stawów biodrowych i ramiennych.
4. Unikaj przeciążeń wynikających z bezruchu (praca siedząca wiele godzin bez przerw) lub z niewłaściwej aktywności ruchowej.
5. Nie schylaj się z zaokrąglonymi w pałąk plecami, nie noś ciężkiej torby cały czas na tym samym ramieniu.
6. Nie pracuj na laptopie trzymanym na kolanach.
7. Pracując przy komputerze co pół godziny rób przerwę: głębiej odetchnij, zrób proste ćwiczenia szyi i rozciągnij mięśnie klatki piersiowej.
8. Jeśli musisz długo siedzieć - wierć się! Siedź w rozkroku, z nogami na biurku, w siadzie skrzyżnym, na jednym pośladku. Wstawaj tak często, jak to możliwe – np. rozmawiając przez telefon.
9. Rozciągaj się.
10. Zapisz się na kurs „Zdrowy kręgosłup”, w którym można wziąć udział z każdego miejsca na świecie, nie wychodząc z domu. To pięciotygodniowy cykl zróżnicowanych, bardzo prostych kilkuminutowych ćwiczeń, które nie wymagają żadnych specjalnych przyrządów, wystarczy krzesło, dywan i dobre chęci. Przetestowałam ten kurs na sobie – naprawdę, nic skomplikowanego, nawet dla fitnesiarskich lamerek jak ja, a samopoczucie po kilku minutach prościutkich ćwiczeń bardzo przyjemne.

Justyna radzi, jak korzystać z kursu:

Ćwiczenia z kursu proponuję „przerabiać” na bieżąco, codziennie poświęcić na nie kilka minut. W ten sposób można poznać swoje ciało, jego silne i słabe strony. Po zakończeniu kursu do filmów można wracać i korzystać z nich na kilka sposobów:

1. Ustalić cel, np. poprawa elastyczności mięśni nóg, zanotować stan początkowy (prosty test to głęboki skłon), wybrać odpowiednie ćwiczenia z kursu i stosować je codziennie lub co drugi dzień przez 10 dni, po czym sprawdzić efekty.
2. Wybrać te ćwiczenia, które są najprzyjemniejsze, przynoszą ulgę w bólu kręgosłupa i stosować je tak często, jak się chce.
3. Wybrać kilka ćwiczeń, zapamiętać i stosować podczas przerw w pracy.
4. Skomponować sobie własny zestaw ćwiczeń wzmacniających.
5. Nauczyć się prawidłowego przysiadu, dodać obciążenie i w ten sposób trenować siłę całego ciała.
6. Spróbować czegoś nowego – przetaczania się, czy podciągania na drążku dla samej przyjemności płynącej z ruchu.


Kurs kosztuje 290 zł. Każda osoba, która przy zamówieniu kursu poda hasło „od rana do wieczora”, otrzyma 50 zł zniżki, a co więcej – 120 zł z każdego zamówienia z tym kodem powędruje na konto Mikołajka w Fundacji. Termin działania kodu zniżkowego: 1 - 11 marca (włącznie), od 6 rano 1 marca do 23:50 11 marca - wtedy kończy się sprzedaż. Kurs rusza 14 marca, ale wcześniej będziesz mieć dostęp do specjalnej grupy na FB i różnych inspiracji do dbania o kręgosłup.

Ten kurs to podwójny prezent, dla Twojego kręgosłupa i dla Mikołajka.

1 komentarz:

  1. Trochę drogo jak dla mnie... są lepsze sposoby na zdrowy kregoslup

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.