9 lutego 2011

"Macierzyństwo bez lukru" - o projekcie

Dla tych, którzy są tutaj pierwszy raz :-)

"Macierzyństwo bez lukru" to rzecz bez precedensu, niespotykana do tej pory w Polsce ani na świecie! Oto trzydzieści matek skrzyknęło się przez Internet i stworzyło antologię tekstów ze swoich blogów, by pomóc małemu Mikołajkowi, choremu na rdzeniowy zanik mięśni (SMA I).

We wstępie do zbiorku piszą: „Wszystkie jesteśmy matkami, mamy małe i duże dzieci, małe i duże problemy, wszystkie piszemy o tym, co nas cieszy, smuci, przeraża. Piszemy o prawdziwym życiu matki w XXI wieku, bez retuszu, bez lukru. Tu nie znajdziesz ckliwych obrazków z reklamy, ale pulsujące, barwne życie. I choć czasami mamy dość, padamy z nóg i marzymy o bezludnej wyspie, to przecież jesteśmy szczęśliwe i nie zamieniłybyśmy się z nikim.”

W antologii znalazły się teksty zabawne, gorzkie, smutne, dosadne, refleksyjne. Ich wielkim atutem jest to, że wszystkie są prawdziwe, a w każdej opowieści czytelniczki-matki odnajdą cząstkę siebie, echo swoich wyborów, lęków, uczuć, wątpliwości, codziennych sytuacji.

Wokół Mikołajka utworzyła się niezwykła wspólnota ludzi, którzy – choć nigdy nie widzieli go na żywo – bardzo chcą pomóc. Są wśród nich autorki tekstów zamieszczonych w antologii, szefowie portali internetowych Pozytywy.com, Qlturka.pl, Blox.pl, Dziecko.pl, Mama.pl, eDziecko.pl, Na obcasach.pl, Tik-Tak.pl, Polskalokalna.pl, Polki.pl oraz wiele osób, które info o akcji podają dalej, umieszczają na forach, na swoich blogach, na FB, rozsyłają wśród znajomych, przekazują pieniądze na rzecz chłopczyka. Spontanicznie zgłosiły się trzy tłumaczki, które pracują nad przekładem fragmentów antologii na angielski, niemiecki i hiszpański. Apel rodziców Mikołajka rozchodzi się po świecie.

Dzięki pieniądzom uzyskanym m.in. ze sprzedaży tej antologii Ania i Marcin, rodzice Mikołajka, będą mogli kupić potrzebne urządzenia i opłacić rehabilitację synka.

Antologię w pdf można zdobyć przelewając na konto Mikusia w Fundacji dowolną kwotę, a następnie przesłać dowód wpłaty na adres mailowy mamy Mikołajka: nea.ania@interia.pl. W odpowiedzi na maila zostanie  wysłany zbiór w pdf.

Antologia dostępna jest również w formatach obsługiwanych przez czytniki: epub i mobi. Można ją kupić za 15 zł w Oficynie Wydawniczej RW2010. Dzięki uprzejmości właściciela serwisu, cały dochód ze sprzedaży antologii zostanie przekazany na konto Mikołajka.

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa
41 1240 1037 1111 0010 1321 9362 
Bank PeKaO SA Oddział 1 w Warszawie

tytuł wpłaty: 13401 Kamiński Mikołaj-darowizna na pomoc i ochronę zdrowia


W grudniu 2011 antologia ukazała się drukiem jako dodatek do pisma "Czas Kultury", do numeru poświęconego [anty]macierzyństwu. Kwartalnik jest dostępny w Empikach i na stronie wydawcy. Część przychodu ze sprzedaży tego numeru zostanie przekazane na konto Mikołajka.

A samego bohatera akcji :-) można poznać na http://mikolajkowo.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.